Kıbrıs Aşılama Tedavisi

kıbrıs aşılama tedavisi
kıbrıs aşılama tedavisi

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyip de düzenli ve korumasız ilişkiye rağmen bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olma şanslarında artış gösteren aşılama ve tüp bebek tedavisiyle birlikte çeşitli üreme teknikleri bulunmaktadır. Öncelik olarak bir yıl sürede düzenli ve korunmasız ilişki yaşanması durumunda bile bebek sahibi olamayan çiftlerin, alanında uzman doktorlar tarafından birçok test ve değerlendirme yapılmaktadır. Kıbrıs tüp bebek merkezi, Kıbrıs aşılama tedavisi ile birlikte yüksek başarı elde etmektedir. Aşama tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

Kadınlarda Aşılama Tedavisi

Bazı durumlarda kadınlarda yumurtalama hiç olmayabilir veya yumurta çatlayacak kadar gelişim sağlayabilir. Genel olarak polikistik over sendromu bulunan kadınlarda yumurtanın çatlamaması durumuna sık sık rastlanabilmektedir.

Yumurtanın yeterli derece gelişim sağlamaması durumunda alanında uzman doktorlar tarafından yumurta uyarıcı ilaçlarla yumurtanın belirli bir olgunluğa ulaşması sağlanmaktadır.

Yeterli derecede olgunlaşmakta olan yumurta, yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinmekte olan bir iğneyle çatlatılır. Yumurtanın çatlamasından yaklaşık 24-36 saat aralığında aşılamanın gerçekleşmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Aşılama Tedavisi

Erkeklerde aşılama tedavisinden önce spermiogram testliyle sperm sayısı, kalitesi, hareketliliği ve şekli detaylı olarak incelenmektedir. İncelemenin sonucunda alanında uzman tüp bebek doktorları, çiftlerin aşılama tedavisi için uygun olup olmadığına karar vermektedir.

Erkeklerde sperm sayısının düşük olması durumunda zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmak, sperm testi sonuçlarında iyileşme olmasına yardımcı olmaktadır. Aşılama zamanının gelmesiyle birlikte erkekten sperm örneği alınır.

Erkeklerden alınan sperm örneği laboratuvar ortamında veya laboratuvardan almış oldukları bir kapla ev ortamında da vermeleri mümkündür. Fakat sperm örneğinin ev ortamında verilmesi durumunda örneğin kısa zaman içerisinde laboratuvara ulaştırılması gerekmektedir.

Aşılamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılamadan önce hem kadınlarda hem de erkeklerde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Aşılamadan önce dikkat edilmesi gerekenler aşağıda derlenmiştir.

 • Kadınlarda aşılama tedavisinden önce tüp bebek doktoru gerekli görmesi durumunda yumurta uyarıcı ilaç kullanması gerekmektedir. Bu ilaçlara genel olarak adet döneminin ilk 5 günü içerisinde başlanması gerekir. 5 gün boyunca gün içerisinde 1-2 tablet olacak şekilde kullanımı sağlanmaktadır.
 • Çiftlerin aşılama tedavisinde en az iki gün öncesinde alkol gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması tavsiye edilir.
 • Erkeklerde aşılama tedavisinden önce sperm sayısı ve kalitesinde artış göstermek için belirli bir zaman içerisinde cinsel perhiz uygulanması gerekir. Bu süre genel olarak 2-3 gündür.

Kısırlık tanısı konulan çiftlerin bebek sahibi olmak için çok sık başvurduğu tedavi yöntemlerinden biri olan Kıbrıs aşılama tedavisinde başarı için en etkili faktörlerin başında baba adayının sperm sayısı ve hareketliliği ile anne adayının yaşı gelmektedir. Tüm işlemlerin laboratuvar ortamında yapıldığı Kıbrıs aşılama tedavisinde baba adayından sperm örneği alındıktan sonra hazırlık işlemlerinden geçirilerek yine laboratuvar ortamında sperm hücreleri anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. Kıbrıs aşılama tedavisine geçilmeden evvel herhangi bir sağlık problemi olup olmadığının tespit edilmesi için çiftlere bir takım testler yapılmaktadır. Bu testler sonucunda herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşılırsa, bu sağlık problemlerinin iyileştirilmesine öncelik verilmektedir.

Kıbrıs Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok çift bebek sahibi olmak için korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişki
yaşamasına rağmen çeşitli sağlık faktörlerinden dolayı bebek sahibi olarak en büyük hayallerine kavuşamamaktadır. Çiftler en az 1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik elde edilemiyorsa, bu çiftlere infertilite yani kısırlık tanısı konulmaktadır. Kısırlık tanısı konulan çiftler bebek sahibi olmak için ilk olarak Kıbrıs aşılama tedavisine başvurmaktadır. Kıbrıs aşılama tedavisine başvuran çiftlerin birçoğu bebek sahibi olarak hayallerine kavuşmaktadır. Kadın yumurtlama dönemine girdiği zaman erkekten alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında kadının rahminde yumurtaya en yakın bölgeye bırakılmasına Kıbrıs aşılama tedavisi denilmektedir. Böylelikle sperm hücreleri tüplere ulaşmakta herhangi bir engelle karşılaşmamakta ve yumurtayı döllemesi sağlanarak gebelik elde edilmektedir.

Kıbrıs Aşılama Tedavisinden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sperm sayısı ve hareketliliği yetersizse ve erkekte sertleşme sorunu varsa, Kıbrıs aşılama tedavisi uygulanarak çiftlerin bebek sahibi olması sağlanabilir. Kıbrıs aşılama tedavisine başlamadan evvel çiftlere kesinlikle kısırlık tanısının konulması gerekir. Yine Kıbrıs aşılama tedavisine başlamadan evvel yapılması gereken testlerin tümünün yaptırılması gerekir. Anne adayının yumurtalarının uyarılması için yapılması gereken iğnelerin uzman hekim kontrolünde yapılması, anne sağlığı açısından son derece önemlidir. Ayrıca baba adayından alınan sperm örneğinin kesinlikle mastürbasyon yoluyla alınması ve sperm örneği alınırken sterilizasyona ayrı bir önem verilmesi gerekir. Baba adayı sperm örneği vermeden evvel 2
günden fazla cinsel perhiz uygulamalı, bu cinsel perhizin süresi 5 günü kesinlikle geçmemelidir.

Kıbrıs Aşılama Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kıbrıs aşılama tedavisi uygulanan çiftler, günlük yaşamlarına kısa süre içerisinde dönerek günlük aktivitelerini yerine getirebilmektedir. Ancak Kıbrıs aşılama tedavisi sürecinde çiftlerin sağlıklı yaşam tarzına önem vermesi gerektiği gibi sağlıklı ve dengeli beslenmekte bu süreçte oldukça önemlidir. Ayrıca çiftler, uzman hekim bilgisi olmadan hiçbir ilaç kullanmamaya çok dikkat etmelidir.

Kıbrıs Aşılama Tedavisine Kimler Başvurabilir?

Çiftlerin Kıbrıs aşılama tedavisine başvurmadan evvel doğal yollardan gebelik elde etmek için her yolu denemesi gerekir. Çiftler en az 1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunmasına rağmen gebelik gerçekleşmezse, çiftlere yapılan bir takım testler neticesinde Kıbrıs aşılama tedavisine başvurulmaktadır. Kıbrıs aşılama tedavisinde erkekten sperm hücreleri alındıktan sonra bu sperm hücreleri laboratuvar ortamında yıkanarak en sağlıklı olanları seçilir ve kadının rahmine gelişmiş enjektör iğneler aracılığıyla bırakılır. Rahimde yumurtanın en yakın olduğu alana bırakılan sperm hücrelerinin yumurtayı dölleme şansının oldukça yüksek olması, gebelik elde edilme şansını da yükseltmektedir.

Kıbrıs Aşılama Tedavisini Gerektiren Sağlık Problemleri Nelerdir?

Kıbrıs aşılama tedavisi yöntemini gerektiren başlıca sağlık problemleri şöyle sıralanabilir;

 • Kadının rahim ağzında anatomik sorunlar olması
 • Sperm hücrelerine karşı antikor varlığının tespit edilmesi
 • Erkeğin sperm sayısının ve hareketliliğinin düşük olması
 • Nedeni bilinmeyen infertilite yani kısırlık
 • Servikal mukus sorunları
 • Kadında yumurtlamanın hiç gerçekleşmemesi ya da yumurtlamanın yetersizliği
 • Cinsel işlevlerde bozukluklar tespit edilmesi

Kıbrıs Aşılama Tedavisi Fiyatları Nedir?

Gebelik elde etmek için aşılama tedavisi kararı alan çiftler, kendilerini rahat ve güvende hissetmek için Kıbrıs aşılama tedavi merkezlerini tercih etmektedirler. Kıbrıs aşılama tedavi merkezlerinde fiyatlar, tedavi süreci boyunca uygulanan tedavi yöntemlerine ve tanıya göre değiştiği için aşılama tedavisi ile ilgili kesin bir fiyattan söz etmek imkansızdır. Kıbrıs aşılama merkezlerinde kısırlık tedavisi alanında uzman hekimler tarafından yapıldığı için bu tedavinin Kıbrıs aşılama merkezlerinde alınması son derece önemlidir.

Erkeklerde Aşılama Tedavisi İçin Gerekli Tetkikler Nelerdir?

 • Sistemik ve lokal fiziki muayenesi yapılır.
 • MAR testi yapılır.
 • Serolojik testler uygulanır.
 • Semen analizi yapılır.
 • Hormon profili incelenir.
 • Sperm sayısı ve hareketliliği kontrol edilir.
 • Morfolojik değerlendirmesi ayrıntılı olarak yapılır.
 • Yıkamanın ardından sperm değerlerine bakılır.
 • Kadınlarda Aşılama Tedavisi İçin Gerekli Tetkikler Nelerdir?
 • Sistemik ve lokal fiziki muayenesi yapılır.
 • TSH
 • Adet döneminin 2 ila 4. günleri aralığında LH, FSH
 • Prolaktin
 • Tubal geçiş tespiti için laparaskopi ve HSG
 • Adetin 21. gününde progesteron hormon profili incelenir.

Kıbrıs Aşılama Tedavi Yöntemi Nedir?

Kıbrıs aşılama tedavi yöntemi oldukça kolay bir yöntem olmakla birlikte uzun süre gebelik elde edemeyen kadınlar için alternatif bir üreme tekniğidir. Korunmasız ve düzenli olarak en az 1 yıl cinsel ilişki yaşamalarına rağmen gebelik elde edemeyen çiftlere, gerekli testlerin yapılmasının ardından Kıbrıs aşılama tedavisi uygulanmaktadır.

Çiftlere yapılan testlerin neticesinde kadının bir tüpünün kapalı olduğu, yumurtlamanın
gerçekleşmediği veya sperm sayısının ve hareketliliğinin düşük olduğunun tespit edilmesi halinde Kıbrıs aşılama tedavisine başlanmaktadır. Sperm sayısının 5 milyon ve üstünde olduğu durumlarda sperm sayısının düşük olduğu değerlendirilmektedir. Erkeğin sperm sayısı 5 milyonun altında ise Kıbrıs tüp bebek tedavisine başlanması en sağlıklı tercihtir. Ayrıca kadınlarda evliliğin süresi uzadığı için kadının yaşı 35-36’yı geçmişse, yine en sağlıklı tercih Kıbrıs tüp bebek tedavisine yönlenmektir.

Kıbrıs Aşılama Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

 • Kadının yumurtalıklarının uyarılması
 • Erkekten sperm örneği alınması
 • Aşılamanın yapılması

Bu işlemlere geçilmeden evvel yumurta ve spermlerin kalitesini artırmak ve daha sağlıklı
olmalarını sağlamak için çiftler bir takın ilaçlarla ya da alternatif tıp yöntemleriyle desteklenebilir. Kadının yumurtalıklarının uyarılmasının ardından sperm hücrelerinin rahim içerisine yerleştirilmesine ve daha önceden uyarılan yumurtalıktan atılan yumurtaların sperm hücreleriyle daha kolay buluşmasını sağlayan yönteme aşılama tedavisi denilmektedir.

Kıbrıs Aşılama Tedavisi İle Gebe Kalma Şansı Nedir?

Günümüzde yapılan bilimsel çalışmaların yanı sıra teknolojide yaşanan gelişmelerin de Kıbrıs aşılama tedavisinde kullanılması gebelik elde etme şansını bir hayli yükseltmektedir. Kıbrıs aşılama tedavisiyle gebelik elde edildikten sonra anne adayları, diğer gebe kadınlar gibi genel sağlık durumlarına ve beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Ayrıca gebelik takibinin aksatılmaması da sağlıklı bir gebelik süreci için oldukça önemlidir.

Tüp Bebek İle Aşılama Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

Kısırlık tanısı konan çiftler bebek sahibi olmak için en fazla Kıbrıs aşılama tedavisini ya da Kıbrıs tüp bebek tedavisini tercih etmektedir. Her iki tedavi yönteminde de başarı şansı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak iki tedavi yöntemi arasında bir takım farkların olduğu bilinmelidir. Öncelikle kadının yaşı ilerledikçe aşılama tedavisinde başarı oranı düşmektedir. Bundan dolayı da yaşı ilerlemiş anne adayları tüp bebek tedavisine yönlendirilmektedir. Yine gebelik elde etmek için hangi tedavi yönteminin seçileceğinde kısırlık nedenleri de belirleyici faktörler arasındadır.